E-Ticaret Nedir ?

E-Ticaret Nedir ?

E-Ticaret Nedir ?

E-Ticaret Nedir? Ne İşe Yarar ?

E-ticaret sistemleri internetin yaygınlaşması ile birlikte hayatımıza girmiş, ürün alışverişinin internet üzerinden sağlanması anlamına gelmektedir. E-Ticaret, herhangi bir ürünü veya hizmeti satın almak için çeşitli ödeme yöntemlerini kullanarak alım-satım yapmanızı sağlayan bir alışveriş yöntemidir.

Türkiye'de ve dünyanın bir çok bölgesinde büyüklü ? küçüklü e-ticaret işletmesi bulunmaktadır. Bu ekosistem çağımızın getirdiği teknolojik altyapı ile birleştiğinde e-ticaret sektöründe hizmet veren web sayfaları da giderek artış göstermiştir.

E-Ticaret Yapmanın Faydası Ne?

E-Ticaretin faydaları azımsanamayacak kadar fazladır. Potansiyel müşterileriniz artık hız ve fiyat konularını dikkate alarak alışveriş yapmaktadırlar. E-ticaret sistemlerinin müşteri açısından faydalarından bahsetmek gerekirse;

Hızlı Alışveriş deneyimi,

Kolay fiyat araştırması,

Ürün çeşitlerini kıyaslama,

Ürün ve Satıcı hakkında yorumları okuyarak güvenli alışveriş deneyimi,

İndirim ve Kampanyalardan rahatlıkla yararlanabilir,

7/24 alışveriş olanağı sağladığından günümüzde çok büyük önem arz etmektedir.


 

Satıcılar İçin E-Ticaretin Faydaları

E-ticaret sistemlerinin satıcılar açısından da çok fazla faydası bulunmaktadır. En önemli faydalarından bahsedecek olursak;

7/24 açık olan bir mağazaya sahip olur,

Ürünler hakkında daha detaylı bilgi sunabilir,

Alışveriş hızını arttırarak zaman ve maliyet tasarrufu yapar,

Depo sıkıntısı yoktur talebe göre satış gerçekleştirebilir,

Ürün reklamını yaparak daha çok satış yapabilir,

Yeni müşteri potansiyeli çok daha fazladır,

İletişim ve diğer giderler daha az maliyetlidir,

Fiziksel mağaza kurmaktan çok daha ucuza yapılabilir,

Firma adını ve markasını daha çabuk bilinir hale getirerek güven kazanabilir.

E-Pazaryerlerinde Satış Nedir?

Günümüzde e-ticaret sektörünün önem kazanması ile birlikte yeni trendler ortaya çıkmıştır. Bunlardan en önemlisi e-pazaryeri ekosisteminin hayatımızda ciddi bir yer edinmesi olarak gösterilebilir. E-pazaryeri (hepsiburada, n11, gittigidiyor, sanalpazar vb.) kısaca alıcılar ile satıcıları bir araya getirerek güvenli alışveriş yapılmasını sağlamaktadır.


 

E-Ticarete Başlamak İstiyorum, Ne Yapmalıyım?

E-Ticaret sistemleri de kendi içerisinde birkaç dala ayrılmaktadır. Bunlar Şirketler Arası (B2B),Şirket-Tüketici (B2C),Şirket ? Kamu idaresi arası E-Ticaret, Tüketici, Kamu idaresi arası E-Ticaret. Ülkemizde en yaygın e-ticaret sistemi ise B2C (Business To Customer ? Firmadan Müşteriye) dir. E-ticaret sistemler için gereken teknolojik altyapıyı sağlamak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.